Na czym polega:
Kinezyterapia oznacza leczeniem ruchem. Jest to podstawowa i najważniejsza gałąź fizjoterapii. Opieramy się zarówno na ćwiczeniach o działaniu miejscowym – dotyczących miejsca gdzie zlokalizowane jest schorzenie, jak i na ćwiczeniach ogólnoustrojowych – gdzie do ćwiczeń wykorzystuje się zdrowe, nie objęte schorzeniem części ciała, powodując tym samym poprawę wydolności ogólnej, która ma ogromny wpływ na końcowy efekt leczenia.
- Ćwiczenia indywidualne z Fizjoterapeutą
- Ćwiczenia indywidualne metodą PNF
- Ćwiczenia ogólnousprawniające (rotor, orbitrek)
- Ćwiczenia usprawniające UGUL
- Kinesiotaping
Na czym polega:
Fizykoterapia oznacza stosowanie w celach leczniczych różnego rodzaju energii wytwarzanej za pomocą aparatury. Oferujemy: elektroterapię, ultradźwięki, magnetoterapię, laseroterapię, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, krioterapię. Zabiegi fizykalne stanowią doskonały środek wspomagający wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych.
- Elektrostymulacja
Pobudzanie mięśni za pomocą impulsowego prądu elektrycznego. Zabieg wywołuje kontrolowany skurcz mięśnia z pominięciem części lub całego układu nerwowego odpowiedzialnego za skurcz w prawidłowych warunkach. Znajduje szerokie zastosowanie w chorobach neurologicznych, gdy przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni jest zaburzone. Zabieg stosowany w leczeniu: osłabienia siły mięśni, częściowych uszkodzeń nerwów obwodowych, zaników mięśniowych, wtórnych efektów porażeń wiotkich mięśni.
- Laseroterapia
Wykorzystując światło laserowe o niskim natężeniu do tzw. biostymulacji laserowej, możemy dostarczyć do tkanek i komórek dodatkową energię wspomagając naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspieszając gojenie. Zabieg stosowany jest w leczeniu: zespołów bólowych kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych stawów, zapaleniach przewlekłych nerwów, trudno gojących się ran, blizn pooperacyjnych, bólów korzeniowych i nerwobólów, przykurczów mięśni.
- Ultradźwięki (UD)
Poprzez zwiększenie ukrwienia i działanie mechaniczne fali ultradźwiękowej (mikromasaż) obserwuje się korzystny efekt przy leczeniu wielu stanów chorobowych. Zabieg ten stosowany jest najczęściej w leczeniu: przewlekłej choroby reumatycznej stawów, artroz, zgrubień okostnej (ostroga piętowa, osteofity), przewlekłych stanów zapalnych mięśni, torebek stawowych, w zespołach bólowych kręgosłupa. Często do zabiegu ultradźwięków stosowane są różnego rodzaju maści przeciwbólowe lub przeciwzapalne, wtedy mamy do czynienia z zabiegiem fonoforezy.
- Pole Magnetyczne (Magnetoterapia)
Zabieg ten jest bardzo często wykorzystywany w fizykoterapii. Pole magnetyczne przenika równomiernie przez wszystkie tkanki ciała ludzkiego, dlatego zabiegi mogą być wykonywane poprzez ubranie, gips czy też bandaże. Zabieg ten stosuje się m.in.: po świeżych złamaniach (przyspiesza formowanie kostniny), w osteoporozie (korzystne działanie na tkankę kostną i łączną), w leczeniu różnych form bólu (nerwobóle, bóle fantomowe, bóle głowy, migreny), w chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa, w różnego rodzaju urazach (skręceniach, zwichnięciach, stłuczeniach).
- Krioterapia ciekłym azotem
Polega na obniżeniu temperatury tkanek za pomocą oparów ciekłego azotu. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo i przekrwiennie. Pod wpływem działania niskich temp. naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie rozszerzają się naczynia głębiej położone. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych. W krioterapii możemy wyróżnić szereg następujących wskazań: stany po urazach i przeciążeniach, ostre zapalenia tkanek, obrzęki po urazach, reumatoidalne zapalenia stawów, stany bólowe, nerwobóle nerwów obwodowych, zespoły bólowe rwy kulszowej i ramiennej, przeciążeniowe odczyny zapalne stawów, łuszczycowe zapalenie stawów.
- Lampa Sollux
Jest to zabieg ciepłoleczniczy przy wykorzystaniu promiennika generującego promieniowanie podczerwone IR-A, które wnika w tkankę podskórną powodując głębokie przegrzanie. Promieniowanie podczerwone ma bardzo pozytywny wpływ na organizm ludzki: rozszerzenia naczynia włosowate skóry a co za tym idzie zwiększona przepływ krwi tętniczej przez tkanki, pobudzenia procesy metaboliczne, działania przeciwbólowo poprzez podwyższenie progu bólu, zmniejszenia napięcie mięśni. Wskazaniami do zastosowania Lampy Solux są m.in: przewlekłe stany zapalne (zwłaszcza narządu ruchu), nerwobóle oraz zespoły bólowe, zaburzenia troficzne skóry, stany po zapaleniu bakteryjnym, odmrożeniu lub uszkodzeniu promieniami RTG lub UV. Często jest wykorzystywany jako zabieg przygotowawczy przed masażem, kinezyterapia i niektórymi zabiegami z zakresu elektrolecznictwa.
Jest to oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernym zachowaniu masowanego. Ten rodzaj zabiegu ma ogromny wpływ na cały organizm ludzki. Oddziaływuje na:
- Skórę:
ułatwia oddychanie skórne
poprawia odżywianie skóry
przyspiesza obieg krwi i limfy w naczyniach skórnych
poprawia jej elastyczność i jędrność, a co za tym idzie wygląd
pomaga zwalczać cellulit
- Tkankę mięśniową:
zwiększa zdolność mięśni do pracy
poprawia napięcie i elastyczność mięśni
regeneruje po długotrwałym wysiłku fizycznym
- Układ krwionośny i limfatyczny:
poprawia pracę układów (gimnastyka naczyń)
ułatwia odpływ krwi żylnej
zmniejszając opór krwi w tętnicach ułatwia pracę serca
- Układ nerwowy:
działa uspokajająco i relaksująco
łagodzi objawy stresu
- Masaż ręczny wybranego odcinka – okolicy ciała
- Masaż ręczny całego ciała
- Masaż relaksacyjny